Přeskočit na hlavní obsah

Naše školka

Činnost naší mateřské školy se datuje od roku 1966, od roku 1993 je škola právním subjektem, součástí školy je školní jídelna. Od školního roku 2015/2016 je další součástí školy odloučené pracoviště Mateřská škola Rosa, Na Okraji 2515 v Brandýse n.L.- Stará Boleslav.

Materiální zázemí MŠ Pražská 297 včetně odloučeného pracoviště

• kapacita MŠ 83 dětí + 96 dětí v MŠ Rosa, celková kapacita 179 dětí
  • kapacita ŠJ 179 jídel
  • počet budov 3 + 3 v MŠ Rosa, celkem 6
  • počet tříd 4 + 4 v MŠ Rosa, celkem 8
  • 2 nové přírodní zahrady se vzrostlými stromy – zastíněné + nová zahrada v MŠ Rosa

Od 1.9.2015 pracujeme v obou MŠ podle vlastního ŠVP, který je v souladu s RVP pro předškolní vzdělávání.

Spolu po cestách a cestičkách

Filozofie naší mateřské školy

Mateřská škola Pražská nese název Duha, odloučené pracoviště Na okraji - Rosa.

Oba názvy spojují školky v jeden celek a nesou skryté významy dle jejich počátečních písmen, které označují osm principů naší mateřské školy, její vizi, klima, cíle i styl.

DUHA:
D = důvěra
U = učení hrou
H = hodnoty
A = aktivita

ROSA:
R = respekt
O = odpovědnost
S = situační učení
A = aktivita

Důvěra: dětí k učitelce, dětí k dětem, mezi zaměstnanci školy, k prostředí školy
Učení hrou: hra jako nejdůležitější součást dětství, jako učení v širším slova smyslu, učení vlastním prožitkem
Hodnoty: k životu, k člověku, k přírodě, tolerance všech bez rozdílu (včetně integrovaných dětí!)
Aktivita: energie školy, rozmanitost vzdělávací nabídky, vzdělávání pedagogů, vyváženost činností, dostatek pohybu, souznění s přírodou a aktivity v ní (včetně výtvarných, hudebních, sportovních)
Respekt: přirozený, všech ke všem a ke všemu, pravidla a hranice, které nesvazují, ale pomáhají k vnitřní rovnováze a pohodě
Odpovědnost: za děti, jejich bezpečí i vzdělávání, odpovědnost rodičů, vedení školy, pedagogických i nepedagogických pracovníků, probouzení odpovědnosti v dětech
Situační učení: navazující na spontánní učení vznikající ze zájmu dítěte, využití situací k prohlubování znalostí a dovedností dítěte
Aktivita: symbol školy jako „živého organismu“

Osm těchto principů je symbolických rovněž vzhledem k celkovému počtu osmi tříd školy, které jsou na každém z pracovišť čtyři, stejně jako jsou čtyři písmena v názvech. Obě mateřské školy jsou rovnocenným partnerem a týmem, který uplatňuje a naplňuje ve svém ŠVP všechny tyto principy.

Samotné názvy obou mateřských škol nejsou nahodilé, mají svou podstatnou souvislost. Voda, země a vzduch jsou nedílnou součástí přírody. Zemi symbolizuje název Rosa, vzduch název Duha. Obě – v přírodě i v naší škole pojí dohromady voda, bez které by ani jedna součást nemohla fungovat. Toto vyjadřuje sounáležitost a úzkou spolupráci mateřské školy a jejího odloučeného pracoviště, společné cíle.

I proto k tomuto souznění vedeme i děti z obou škol, které mají pojmenovány třídy názvy rostlin a živočichů žijících jak ve vodě, tak i na zemi a ve vzduchu. Děti z obou škol mají své ústřední říkadlo, ve kterém jsou tyto názvy tříd zakomponovány.

DUHA
Včelka vzduchem poletuje,
Žabka k vodě poskakuje.
Pomněnka jak modré nebe,
Pampelišku zem nezebe.

ROSA
Ptáčci vzduchem poletují,
ve vodě zas rybky plují.
Krtci ze svých hromádek
pozorují broučků svět.

Voda, země, vzduch-náš společný duch!